.
ΕΓΓΕΓΡΑΜΜΕΝΟΙ ΦΙΛΑΘΛΟΙ 2023-2024
.
Εχει το πλεονέκτημα, το Σάββατο (27/4, 19:30) ο τελικός των... τελικών!

Στην έδρα του Ολυμπιακού, στο κλειστό του Ρέντη «Μ. Μερκούρη», θα κριθεί, το Σάββατο (27/4), το φετινό πρωτάθλημα βόλεϊ Γυναικών. Ο Θρύλος ηττήθηκε με 3-1 σετ (25-15, 25-23, 23-25, 25-23) από τον Παναθηναϊκό στο κλειστό του Μετς, στον τέταρτο τελικό της Volley League και ισοφαρίστηκε σε 2-2 (από 2-0) στη σειρά. Στην τέταρτη «μάχη» του πρωταθλήματος, οι «ερυθρόλευκες», που παρουσίασαν καλύτερη εικόνα από τον τρίτο τελικό στο Ρέντη, ανέβασαν «στροφές» μετά το πρώτο χαμένο σετ, διεκδίκησαν μέχρι τέλους τη νίκη, ωστόσο ηττήθηκαν στις λεπτομέρειες στην έδρα των «πράσινων». Ο Ολυμπιακός έχει το πλεονέκτημα της έδρας και το Σάββατο στις 19:30, στο Ρέντη, με τον κόσμο στο πλευρό του, θα δώσει τον τελικό των... τελικών, για το 3-2 στη σειρά και την κατάκτηση του τίτλου της Volley League.

Με πρώτο χρόνο της Φαριόλ και καρφί της Νίζετιχ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 3-2 και 4-3, στο ξεκίνημα του ματς, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω (7-4). Ο Παναθηναϊκός ξέφυγε με 14-9, η Νίζετιχ μείωσε σε 14-10, με πλασέ, όμως ο Θρύλος συνέχισε τα λάθη και έμεινε πίσω με -6 (17-11). Ο Λορέντζο Μιτσέλι κάλεσε τάιμ άουτ, ωστόσο οι «πράσινες» ξέφυγαν με +8 (19-11) και +10 (22-12, 23-13, 24-14). Η Φαριόλ μείωσε σε 24-15, με πλασέ, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απώλεσαν το πρώτο σετ (1-0) με 25-15. Στο ξεκίνημα του δεύτερου σετ, μετά από άουτ επίθεση του ΠΑΟ, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 2-1, με την Εμμανουηλίδου να κερδίζει δύο σερί μπλοκ και να δίνει νέο προβάδισμα (7-8). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ωστόσο, ο Παναθηναϊκός δεν βρέθηκε πίσω στο σκορ, έφτασε στο 19-17 και στο 22-20, με την Φαριόλ να μειώνει σε 22-21. Νίζετιχ και Μλέινκοβα μείωσαν σε 23-22 και 24-23, όμως οι γηπεδούχες, μετά από ένα μεγάλο ράλι, έκαναν το 25-23 και το 2-0 σετ.

Δυνατά «μπήκε» στο τρίτο σετ ο Θρύλος, ο οποίος με μπλοκ της Νίζετιχ, ξέφυγε με +3 (5-8), με την Αργεντίνα ακραία να ανεβάζει τη διαφορά στο +4 (7-11). Παρόλα αυτά, οι «πράσινες» ισοφάρισαν σε 12-12 (από 9-12), με τον Λορέντζο Μιτσέλι να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ. Με δύο επιθέσεις της Κούμπουρα, οι Κυπελλούχες Ελλάδας «ανέβηκαν» ξανά στο +3 (13-16, 14-17), με τον ΠΑΟ, ωστόσο, να ισοφαρίζει ξανά (17-17, 18-18, 19-19). Οι «ερυθρόλευκες» βρέθηκαν πίσω με 20-19 και 23-21, όμως δεν τα παράτησαν, πάτησαν «γκάζι» και αφού ισοφάρισαν σε 23-23, με δύο σερί πόντους της Μλέινκοβα, έφτασαν σε σετ μπολ (23-24), με πλασέ και πάλι από την Τσέχα ακραία! Ετσι, μετά από λάθος του Παναθηναϊκό, ο Ολυμπιακός μείωσε σε 2-1 σετ, με 25-23.

Στο τέταρτο σετ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 4-2, όμως με 4-0 σερί και άουτ των «πράσινων», προηγήθηκε με 6-4. Με επίθεση της Κούμπουρα στην ευθεία, ο Θρύλος επανάφερε το προβάδισμά του (9-10), αλλά ο ΠΑΟ έκανε την ανατροπή και ξέφυγε με +3 (14-11). Ο Λορέντζο Μιτσέλι κάλεσε τάιμ άουτ, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 15-11, όμως οι «ερυθρόλευκες» ανέβασαν «στροφές» και μείωσαν σε 16-15, με την Νίζετιχ. Φοβερές άμυνες και νέο καρφί της Νίζετιχ, για την ισοφάριση σε 16-16, με την Αργεντίνα ακραία να «γράφει» και το 18-17 για τον Ολυμπιακό! Νέος πόντος από την Νίζετιχ, με μπλοκ άουτ, για το 19-18, με την Κούμπουρα να κερδίζει άσσο, για το +2 (18-20) του Θρύλου, σε ένα πολύ κομβικό σημείο! Ο ΠΑΟ, ωστόσο, ισοφάρισε σε 20-20 και στη συνέχεια, έφτασε στο 23-21. Ο Θρύλος μείωσε σε 23-22, με σερβίς των γηπεδούχων στο φιλέ, ενώ η Μλέινκοβα ισοφάρισε (23-23). Παρόλα αυτά, ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 25-23 και στη νίκη με 3-1 σετ.

Τα σετ (3-1 σε 2.07): 25-15, 25-23, 23-25, 25-23

Η διακύμανση:

1ο σετ: 8-5, 16-11, 21-12, 25-15

2ο σετ: 7-8, 16-15, 21-19, 25-23

3ο σετ: 5-8, 13-16, 21-20, 23-25

4ο σετ: 8-7, 16-13, 21-20, 25-23

*Οι πόντοι του Παναθηναϊκού προήλθαν από 2 άσσους, 58 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού από 2 άσσους, 53 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Παναθηναϊκός (Ντράγκαν Νέσιτς): Χατζηευστρατιάδου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Καρκάσες 19 (16/40 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 43% υπ. - 13% άριστες), Άτκινσον 21 (16/46 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ), Γκρόθες 11 (10/23 επ., 1 μπλοκ, 14% υπ. - 14% άριστες), Παπαφωτίου 1 (1 μπλοκ), Σαμαντάν 12 (12/22 επ.) / Μπελιά (λ., 54% υπ. - 15% άριστες), Φουμάκη

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Λορέντζο Μιτσέλι): Νίζετιχ 13 (10/29 επ., 3 μπλοκ, 71% υπ. - 37% άριστες), Καράρο 3 (2/6 επ., 1 μπλοκ), Εμμανουηλίδου 5 (3/6 επ., 2 μπλοκ), Κούμπουρα 13 (12/42 επ., 1 άσσος), Φαριόλ 8 (6/12 επ., 2 μπλοκ), Μλεΐνκοβα 22 (20/43 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 51% υπ. - 20% άριστες) / Αρτακιανού (λ., 64% υπ. - 43% άριστες), Τσιτσιγιάννη, Τάνη, Λαμπρούση

Δηλώσεις:

Λορέντζο Μιτσέλι: «Ετσι είναι οι τελικοί. Δεν παίξαμε στο επίπεδό μας στο πρώτο σετ, ήταν κάπως φυσιολογικό, γιατί ο αντίπαλος μπήκε πολύ επιθετικά, αλλά στη διάρκεια του ματς, σετ με σετ βελτιωθήκαμε. Το δεύτερο σετ το χάσαμε από κάποιες μικρές λεπτομέρειες, το ίδιο και τα επόμενα, κρίθηκαν οριακά. Οι δύο αυτές ομάδες είναι πολύ κοντά, μου άρεσε που παλέψαμε και αυτό θα κάνουμε πάλι. Η μάχη θα επαναληφθεί στην έδρα μας, στο γήπεδό μας, στον πέμπτο και τελευταίο τελικό. Κανείς δεν πιστεύει ότι θα είναι εύκολο, οπότε τώρα, επιστρέφουμε, ξεκουραζόμαστε και προετοιμαζόμαστε για το τελευταίο παιχνίδι. Είναι σημαντικό, τώρα, να παραμείνουμε συγκεντρωμένοι. Θα είναι δύσκολος ο τελικός, πρέπει να κερδίσουμε, θα είναι διαφορετικό παιχνίδι. Δεν χρειάζεται να πούμε τίποτα περισσότερο, τα κορίτσια ήταν συγκεντρωμένα στο ματς, χάσαμε στις λεπτομέρειες, πάμε για τον πέμπτο τελικό».

Μαριαλένα Αρτακιανού: «Δύσκολο παιχνίδι και σήμερα, θεωρώ ότι παίξαμε καλύτερα από το Σάββατο, προσπαθήσαμε να τα δώσουμε όλα. Ο Παναθηναϊκός είναι κι αυτός μια πολύ καλή ομάδα. Κάποια κομμάτια δεν μας βγήκαν καλά κατά τη διάρκεια του ματς, κάποια ήταν καλύτερα από το προηγούμενο παιχνίδι. Πρέπει να το ξεπεράσουμε γρήγορα, να σκεφτούμε το επόμενο παιχνίδι, το οποίο είναι στην έδρα μας και θέλουμε πολύ τον κόσμο μας, να μας στηρίξει. Δουλεύουμε όλη τη χρονιά για το πρωτάθλημα, έχουμε κατακτήσει το Κύπελλο. Θέλουμε πάρα πολύ να πάρουμε το πρωτάθλημα».